Od redakcji
Trawienie i wydalanie są ze sobą nierozerwalnie związane. Jakkolwiek obydwa procesy różnią się w swej naturze, wzajemnie na siebie wpływają. Tradycyjnie już funkcje ich realizacji przypisuje się odpowiednio żołądkowi i jelitu grubemu. Co ciekawe, w myśl Tradycyjnej Medycyny Chińskiej narządy te leżą w jednej warstwie energetycznej.
Bogactwo zjawisk stanowiące podstawy trawienia i wydalania, niejako odzwierciedlają ogrom biochemicznego zróżnicowania otaczającego nas świata. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że wszelkie zaburzenia tych czynności nie pozwalają w pełni na korzystanie z tego naturalnego bogactwa. Zaburzenia trawienia i wydalania przejawiają się w wieloraki sposób. Bez względu jednak na ich specyficzny charakter znajdują one wyraz tak na poziomie somatycznym, jak i psychicznym. Zdolność efektywnego trawienia pokarmu idzie w parze ze zdolnością świadomego rozumienia i pojęciowego wyjaśnienia nowych treści werbalnych i pozawerbalnych odbieranych zmysłami.
Podobnież zaparcie lub rozwolnienie stolca stanowią odpowiednio bądź fizykalny przejaw niemożności odrzucenia pewnych podświadomych kreacji wyobrażeniowych, bądź chaotycznego i niekontrolowanego ich wypierania. Trawienie i wydalanie rozdzielone przyswajaniem nieustannie generują siebie nawzajem. Nowa myśl wypiera starą, nowa porcja pożywienia wypiera poprzednią, o ile trawienie i wydalanie zachodzą bez zaburzeń.
Stojące na pograniczu przyswajanie zachodzi niemal na całym gładkomięśniowym odcinku przewodu pokarmowego, głównie w obrębie jelita cienkiego. Proces ten jednak ma charakter ogólnoustrojowy i nie ogranicza się li tylko do żołądka i jelit. I podobnie jak poprzednio zdolność przyswajania substancji odżywczych ze strawionego pożywienia, odzwierciedla również zdolność świadomego przyjęcia i zaakceptowania nowych informacji zarejestrowanych przez nasze ciało na wszelkie możliwe sposoby.
Czy można wpływać na te procesy, normalizować ich przebieg, korygować je i naprawiać stosownie do potrzeb organizmu? Czym i jak można tego dokonywać? Na pytania te spróbujemy dostarczyć Państwu odpowiedzi w bieżącym numerze "Zwierciadła Medycyny". Znajdą w nim Państwo również biografię Józefa Strusia - wybitnego XV-wiecznego lekarza polskiego, autora zapomnianego przez wieki dzieła O diagnozie z pulsu. Nadto kontynuację i zarazem ostatnią część anamnezy bólu w medycynie chińskiej, kolejny artykuł z serii nowych zastosowań tradycyjnych chińskich receptur ziołowych oraz szczegółowy opis punktu akupunkturowego Tianshu St25.Dla pasjonatów kuchni i gotowania przygotowaliśmy lecznicze przepisy oraz monografię octu uzupełnioną o bardzo starą, tradycyjną recepturę octu balsamicznego. Dział ziołolecznictwa otwiera obszerna charakterystyka korzenia rzewienia, jednego z najstarszych znanych i stosowanych przez człowieka surowców leczniczych.
Na szczególną uwagę zasługuje rozmowa z o. Janem Berezą OSB z opactwa Benedyktynów w Lubiniu na temat zen.
Pozostaje nam zatem życzyć Państwu miłej i owocnej, choć niełatwej lektury.
Redakcja Zwierciadła Medycyny
W bieżącym numerze znajdą Państwo:
Józef Struś
Zespół jelita drażliwego
Tianshu St25 - Niebiańska Oś
Leczenie zaparć w medycynie chińskiej
Chroniczne zaparcia i akupunktura
Anamneza bólu w medycynie chińskiej cz. III
Ocet
Zastosowanie octu w medycynie chińskiej
Diety w zaparciach
Przepisy lecznicze - co jeść, gdy jeść trudno
Korzeń rzewienia - monografia
Mięta i pachnotka zwyczajna w zespole jelita drażliwego
Nowe zastosowania Bu Zhong Yi Qi Tang cz. III
Nowe zastosowanie receptury Xiao Chai Hu Tang
Zaparcia, biegunki i hemoroidy w refleksologii
Metoda dr. Bacha w zaburzeniach odżywiania się
Ulecz matkę a dziecko będzie zdrowe
Zen a proces przyswajania
Akupunktura - sytuacja w Europie
Czy można wyleczyć swój wzrok i pozbyć się okularów?
Autorzy numeru:
Bataa Amarjargal, Wanda Budzanowska-Bratko, Agnieszka Buła, Halina Dębczuk, Iwana Zagroba, Tadeusz Błaszczyk, Andrzej Bratko, Wojciech Buła, Henryk Dyczek, Bob Flaws, o. J.P. Konobrodzki, Jacek Lachner, Andrzej Mazur, Mirosław Mazur, Roman Szymula, Krzysztof Tokarz
|