|
Od redakcji
Motywem przewodnim obecnego wydania, jak będziecie Państwo mieli możność zauważyć, będzie pijawka - hirudo medicinalis. Pijawka medyczna to prawdziwe maleńkie arcydzieło przyrody, znane ludziom od wielu tysięcy lat. Zapewne już w epoce kamienia łupanego stosowano pijawki do upustu krwi, która - jak wierzono - była siedliskiem złych duchów, wywołujących choroby. Trzy tysiące lat temu w Chinach jednym z podstawowych środków leczniczych były pijawki. Ich stosowanie miało na celu odtrucie organizmu, a składniki przedostające się do ciała działały rozkurczowo, a nawet posiadały właściwości uspokajające.
Medycyna coraz częściej zaczyna zwracać się w kierunku "dobrych, starych i zapomnianych" metod leczenia, przez wieki stosowanych przez liczne pokolenia naszych przodków. U wielu lekarzy uznanie znalazła chociażby fitoterapia - leczenie ziołami, aromaterapia - leczenie przy pomocy olejków eterycznych, a także hirudoterapia - leczenie pijawkami. Oczywiście współczesna hirudoterapia nie jest jedynie kopią starożytnej formy leczenia; opiera się na najnowszych badaniach i odkryciach dotyczących samych pijawek, jak i mechanizmów ich działania. W większości krajów (Rosja, Anglia, Niemcy czy Stany Zjednoczone) hirudoterapia jest działem medycyny konwencjonalnej, a zabiegi są refundowane przez właściwe dla danego systemu opieki zdrowotnej kasy chorych. Swoim wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie podzielił się z nami Władimir Wiazankin Aleksandrowicz.
Na część wątpliwości o naturę Krwi, sposoby jej pozyskiwania za pomocą ćwiczeń i diety postara się Państwu odpowiedzieć znawczyni Taiji - Iwona Grześkowiak. Właściwa i zrównoważona dieta jest bardzo istotnym czynnikiem pozwalającym utrzymać dobry stan zdrowia, a w wypadku wystąpienia choroby - wspomagającym powrót do zdrowia. Zazwyczaj nie przywiązujemy zbyt dużej wagi do naszej diety i często nie wierzymy w to, że może ona mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Tymczasem błędy żywieniowe mogą doprowadzić do poważnych niedoborów w organizmie, a brak świadomości na czym one polegają, może znacząco spowolniać lub wręcz uniemożliwiać powrót do zdrowia, ponieważ także w sytuacji rozwijania się choroby, ciągle je powtarzamy.
Zapewne wielu z Państwa stanęło przed problemem choroby nowotworowej, poprzez osobę bliską lub w osobie pacjenta. Czasami w takich momentach pojawia się bezsilność. Poszukujemy wówczas oprócz terapii z wyboru jaką jest chemio- czy radioterapia, mniej inwazyjnej lub po prostu wspomagającej sam proces leczenia. Niezbędna okazuje się wówczas wiedza na temat ziół. Wiedza głęboka i przemyślana; to właśnie tą wiedzą zechciała się podzielić z Państwem prof. Ała Sadowska w dwuczęściowym artykule zatytułowanym "Roślinne substancje rakotwórcze i trujące z elementami toksykologii". Bożena Żak-Cyran, dietetyk, wprowadzi Państwa w pełen energii życiowej świat zasad zdrowego żywienia; pokaże jak należy żyć zgodnie z porami roku.
Myślicie Państwo, że wiecie wszystko o pomidorach? Jeśli macie wątpliwości to nieodzownym będzie zapoznanie się artykułem naszej koleżanki redakcyjnej. A w zanadrzu przemyciła oryginalny artykuł poświęcony Śluzowi i Wilgoci w ujęciu TMCh. Problem bardzo na czasie, zwłaszcza w chwili obecnych zmian klimatycznych, gdzie coraz częściej mamy z nim do czynienia, stanowiący duże wyzwanie terapeutyczne. W pewnej części tego problemu dotknie również w swym artykule Henryk Dyczek, pisząc jak leczyć hemoroidy. Znajdziecie tu Państwo kompleksowe i bardzo fachowe podejście do tej coraz częściej występującej dolegliwości.
Życzymy miłej i owocnej lektury,
Redakcja Zwierciadła Medycyny
W bieżącym numerze znajdą Państwo:
Galen z Pergamonu
Chińskie sentencje medyczne
Roślinne substancje rakotwórcze i trujące z elementami toksykologii cz.I
Jedz i żyj zgodnie z porami roku - Zima
Koszyczek rumianku
Pomidory - złote jabłka miłości
Kurkuma
Wilgoć i Śluz w ujęciu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
Pani Helu. Już nie boli. Już nie piecze!
Trening Taiji a niedobór krwi
Pijawka - żywa strzykawka
Autorzy numeru:
Bożena Cyran, Halina Dębczuk, Iwona Grześkowiak, Ała Sadowska, Henryk Dyczek, Giovanni Maciocia, Mirosław Mazur, Władimir Wiazankin Aleksandrowicz
|
|
"Zwierciadło" jest kwartalnikiem wydawanym w formacie A4 z kolorową okładką, o objętości ok. 80 stron.
Pismo jest dostępne w formie abonamentu, dostarczane przesyłką pocztową (za pobraniem lub przedpłata na konto) oraz w sprzedaży detalicznej w sieci Salonów EMPiK.
Pierwszy numer ukazał się 17.03.2004 r.
Wykaz punktów sprzedaży EMPiK, w których dostępne będzie "Zwierciadło Medycyny":
EMPIK Gdańsk Megastore
EMPIK Katowice Megastore
EMPIK Kraków Kazimierz
EMPIK Kraków Megastore
EMPIK Łódź Megastore
EMPIK Poznań Megastore
EMPIK Rybnik
EMPIK Szczecin CH Galaxy
EMPIK Szczecin DTC
EMPIK W-wa CH Arkadia
EMPIK W-wa CH Blue City
EMPIK W-wa CH Galeria Mokotów
EMPIK W-wa Junior
EMPIK W-wa Nowy Świat
EMPIK Wrocław Megastore
Zamówienie - do pobrania (doc) (pdf) (zip)
Sposób wypełnienia gotowego druku wpłaty zawierającego niezbędne informacje przedstawiamy poniżej.
Warunki prenumeraty
Prenumerata roczna obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.
Prenumerata półroczna obejmuje okres od 1 stycznia do 30 czerwca lub od 1 lipca do 31 grudnia.
Prenumeratę można wykupić w dowolnym momencie danego okresu rozliczeniowego.
Cena numeru w prenumeracie:
półrocznej - 24,00 zł
(2 numery - abonament = 48,00 zł)
rocznej - 20,00 zł
(4 numery - abonament = 80,00 zł)
W sprzedaży są dostępne numery archiwalne. Opis i cena w zakładce sklep.
Cena prenumeraty zagranicznej:
Europa:
rocznej - 120,00 zł
(4 numery - tylko w formie przedpłaty na konto)
Świat:
rocznej - 140,00 zł
(4 numery - tylko w formie przedpłaty na konto)
Powyższe warunki obowiązują do 31 grudnia 2009 r.
|